Jaunumi /

Roberts Liede: Bērnu dziesmas (06.11.2014)

Kādam jābūt dziesmām, kuras piedāvājam klausīties bērniem? Ar labas dzejas vārdiem, lai valodas skaistumu mācītos. Ar atbilstošā intonācijā un pareizā akcentējumā izdiedamiem vārdiem, lai bērns saprastu, par ko tur īsti dzied. Ar pievilcīgu melodiju un izteiksmīgām, bet ne triviāli novalkātām intonācijām. Pa laikam arī ar kādu piedziedājumu vai sākumfrāzi, kurai gribas uzdziedāt līdzi. Un, protams, ar tēlaini spilgtiem, daudzveidīgiem klavierpavadījumiem, kuri spēj radīt gan vispārēju noskaņu, gan pievilcīgi kolorētu fonu, gan palaikam arī pavisam konkrēti skaņas ''uzzīmēt'' tekstā minētos dziesmas varoņus.

Tas viss pilnā mērā piemīt Roberta Liedes bērnu dziesmu izlasē ietvertajām vokalajām miniatūrām, kuras godam ierindojamas latviešu komponistu bērnu dziesmas pamatfondā. Interesanti piezīmēt, ka lielākā daļa dziesmu ir sacerēta 20. gs. 80. gadu otrajā pusē, kad Roberts Liede vēl bija Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas profesora Ādolfa Skultes Kompozīcijas klases students, un šo dziesmu pirmais izpildītājs bija komponista jaunākais brālis Ivars Liede.

Šajā krājumā dziesmas sakārtotas nosacīta cikla veidā- kopā ar bērnu tās izstaigā viņa gaitas no viena rīta agruma līdz jaunam rītam. Pirmo grupu veido rīta cēliena un dienas dziesmas. Te iesākumā domīgs prologs Paša rīta agrumā ar skatu uz vēl miglas plīvurā tītām eglēm- tik lielām, tik svinīgām. Tad virkne kustīgu, līksmu, daudzkrāsainu ainiņu. Par cīruli, kurš aicina ašāk dzīt prom miegu no acīm, par zemenītēm, kuras saulgozī satupušas gaida savus lasītājus , par bezbēdīgu, priekpilnu, bērna acīm tik aizraujoši interesantu pasauli. Šo ainiņu tēlojumam katras dziesmas pavadījumā ir ietverts kāds raksturīgs motīvs vai dzejai piederīga faktūras ideja. Vienā- jestri uzkurinoša sinkopes grupa vai jauktā metra pārsitieni, otrā- negaidītas, ''brīnumpilnas'' harmonijas vai skaņkārtas ''sāņsoļi'', vēl citā- dejiski virpuļojoša pavadījuma sešpadsmitdaļnošu grupa vai dziedoša kontrapunkta līnija.

 

Krājums maksā 4 EURKomentāri


Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com
Draugi / Sadarbības partneri